  • AD5246BKS100-R2
AD5246BKS100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5246BKS100-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5246BKS100-R2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5246BKS100-R2
Description:
6 Terminations3V 6 Pin AD5246 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5246BKS100-R2 Overview
A package containing 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Cut Tape (CT) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 128 taps.A 128 position is contained in pentometer.The terminations are 6.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.A 6 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.100kOhm can limit the flow.This object belongs to the AD5246 family.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 6 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.It is capable of delivering voltage at 3/5V.125°C ensures stable operation.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYComponents from the Digital Potentiometers family are used.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.Quiescent current is consumed at 3μA.
AD5246BKS100-R2 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
6 pins
Quiescent Current at 3μA
AD5246BKS100-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5246BKS100-R2 Digital Potentiometers applications.
  • DAC
  • Adjustable gain amplifiers
  • Motor control
  • Refrigerator
  • Low power system
  • Speakers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
  • LEDs
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
AD5246BKS100-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5246
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    3μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2mm