  • AD5245BRJ50-RL7
AD5245BRJ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5245BRJ50-RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5245BRJ50-RL7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5245BRJ50-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5245BRJ50-RL7 Overview
There are SOT-23-8 packages in this package.Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices shows the 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.This digital potentiometer has the following additional features: IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V NOMINAL SUPPLYdigipots with a maximum resistance tolerance of 30% may be used.
AD5245BRJ50-RL7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5245BRJ50-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5245BRJ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Wheatstone bridges
  • Audio level control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automotive electronics
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5245BRJ50-RL7
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE WITH 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    2.9mm