  • AD5242BRU100-REEL7
AD5242BRU100-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5242BRU100-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5242BRU100-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5242 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5242BRU100-REEL7 Overview
The file is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 16.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.The digi devices has 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~105°C.100kOhm can limit the flow.AD5242 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 16 pins.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 100nA amps.There is a quiescent current consumption at 100nA.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.7V.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.
AD5242BRU100-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRU100-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5242BRU100-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Low power system
  • Programmable power supplies
  • DAC
  • PC
  • Matching Linear Impedance
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
AD5242BRU100-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -30% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5242
  • Pin Count
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    100nA
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.069 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm