  • AD5241BRZ10-RL7
AD5241BRZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5241BRZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5241BRZ10-RL7
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD5241BRZ10-RL7
Description:
14 Terminations2.5V 14 Pin AD5241 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5241BRZ10-RL7 Overview
There are 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 14.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.The digi devices show 14 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~105°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.This object belongs to the AD5241 family.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.At +-2.5/3/5V, it delivers voltage.The supply current must be operated at 100nA in order to deliver its performance.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.Potentiameter consumes quiescent current at 100nA.The bandwidth for data transfer is 650 kHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.
AD5241BRZ10-RL7 Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5241BRZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5241BRZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Used as variable resistor
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable power supplies
  • Analogue circuit
  • Speakers
  • Used as voltage divider
  • Automatic detection of equipment
  • Calibration instrumentation
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
AD5241BRZ10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5241
  • Pin Count
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    100nA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.65 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    650 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    30ppm/°C
  • Length
    8.65mm