  • AD5222BR10-REEL7
AD5222BR10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5222BR10-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5222BR10-REEL7
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD5222BR10-REEL7
Description:
14 Terminations14 Pin Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
AD5222BR10-REEL7 Overview
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.The terminations are set at 14.The following programmable potentiometer includes 1 functions.14 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Added features of this digital potentiometer include: CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLYCurrently, the programmable potentiometer has 2 channels.To sort IC types of consumer digital pots, enter VOLUME CONTROL CIRCUIT.
AD5222BR10-REEL7 Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5222BR10-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5222BR10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Used as variable resistor
  • Motor control
  • Programmable power supplies
  • Calibration instrumentation
  • Programmable computer
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
AD5222BR10-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CAN ALSO WORK WITH 5V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Consumer IC Type
    VOLUME CONTROL CIRCUIT
  • Number of Taps
    128
  • Temperature Coefficient (Typ)
    -35ppm/°C
  • Harmonic Distortion
    0.005%
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm