  • AD5220BRZ10-REEL7
AD5220BRZ10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5220BRZ10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5220BRZ10-REEL7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD5220BRZ10-REEL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5220 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)128 Positions
Quantity:
In Stock : 528
Purchasing and Inquiry
AD5220BRZ10-REEL7 Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.In total, pentometer has 128 positions.A termination of 8 is intended.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.The digi devices show 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.AD5220 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5.5V.Voltage can be delivered at 3/5V.Here are some additional features of this digital potentiometer: ALSO OPERATES AT 5V SUPPLYThe supply current needs to be operated within the range of 15μA in order to deliver its performance.The maximum supply current can be set to 15μA.There is 15μA quiescent current consumed by potentiameter at 15μA.In order to transfer data, there is 650 kHz bandwidth available.
AD5220BRZ10-REEL7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 15μA
AD5220BRZ10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5220BRZ10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Programmable I to V converter
  • Used as voltage divider
  • Household appliances
  • Power meter
  • Industrial control circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
AD5220BRZ10-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Number of Positions
    128
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Length
    4.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    8
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Resistance
    10kOhm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Technology
    CMOS
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Max Supply Current
    15μA
  • Bandwidth
    0.65 kHz
  • Number of Functions
    1
  • Nominal Supply Current
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5220
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Tolerance
    ±30%
  • Number of Circuits
    1
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • -3db Bandwidth
    650 kHz
  • Quiescent Current
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Temperature Coefficient (Typ)
    800ppm/°C