  • AD5204BCPZ10-REEL7
AD5204BCPZ10-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5204BCPZ10-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5204BCPZ10-REEL7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
32 Terminations2.5V 32 Pin AD5204 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5204BCPZ10-REEL7 Overview
A package containing 32-VFQFN Exposed Pad, CSP files contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.256 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.It is designed 32 terminations.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of 2.5V is provided by 2.5V.32 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Family AD5204 includes pentometer.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has a total of 32 pins.Cascade Pin, Selectable Address can be found using this digital variable resistor.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Here are the additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 12μA.The maximum supply current can be set to 12μA.Data can be transferred using 721 kHz bandwidth.With a dual supply voltage of 2.7V, you can conduct this pentometer.Dual supply voltage up to 2.3V ensures stable power.
AD5204BCPZ10-REEL7 Features
Available in 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
32 pins
AD5204BCPZ10-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5204BCPZ10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • DC/DC conversion circuit
  • Industrial control
  • Programmable I to V converter
  • Refrigerator
  • Communication device
  • Voltage control
  • Wheatstone bridges
  • Power meter
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
AD5204BCPZ10-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5204
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Nominal Supply Current
    12μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Bandwidth
    0.721 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    721 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm