  • AD5203ARUZ10
AD5203ARUZ10
advertisement
Manufacturer No:
AD5203ARUZ10
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5203ARUZ10
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5203ARUZ10
Description:
24 Pin AD5203 Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5203ARUZ10 Overview
It is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.A 24 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.In the AD5203 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.24 pins are available on this potentiameter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.During quiescence, potentiameter consumes 10nA volts of current.
AD5203ARUZ10 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
Quiescent Current at 10nA
AD5203ARUZ10 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5203ARUZ10 Digital Potentiometers applications.
  • Used as voltage divider
  • Industrial control
  • Healthcare Products
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Cell phone
  • Programmable voltage regulator
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5203ARUZ10
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    AD5203
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
    Volatile
  • Quiescent Current
    10nA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    45
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm