  • AD5175BCPZ-10-RL7
AD5175BCPZ-10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5175BCPZ-10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5175BCPZ-10-RL7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5175BCPZ-10-RL7
Description:
10 Terminations10 Pin AD5175 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5175BCPZ-10-RL7 Overview
There are 10-VFDFN Exposed Pad, CSP packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 1024 taps are provided.There are 10 terminations on this digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.10 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.AD5175 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 300nA.Supply currents up to 1μA are supported.The bandwidth to transfer data is 700 kHz.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.5V.
AD5175BCPZ-10-RL7 Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5175BCPZ-10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5175BCPZ-10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Cell phone
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Automatic gain control
  • Low power system
  • Household appliances
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
AD5175BCPZ-10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5175
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    300nA
  • Nominal Supply Current
    300nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    1μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.7 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    700 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm