AD5172BRMZ50-RL7
AD5172BRMZ50-RL7
699-AD5172BRMZ50-RL7
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5172BRMZ50-RL7 Overview
It is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by OTP.The digital potentiometer embeds 2 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.
AD5172BRMZ50-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5172BRMZ50-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5172BRMZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
- Used as variable resistor
- Used as voltage divider
- Analogue circuit
- Contrast control of monitors
- Sensor trimming instrumentation
- Power calibration
- LEDs
- Medical equipment
- Adjustable current control
- Sensor auto referencing circuits
Package
AD5172BRMZ50-RL7
Rochester Electronics699-AD5222BRU1M-REEL714-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics, LLC699-AD5204BR5024-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics, LLC699-X9271TV14I-2.714-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD5252BRU50-RL714-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD5252BRU114-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD5231BRU50-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD5203ARU100-REEL24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DS18030-05016-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CAT5114LI-00-G8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-X9420WV14I-2.714-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare