  • AD5172BRMZ10-RL7
AD5172BRMZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5172BRMZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5172BRMZ10-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5172BRMZ10-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5172 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5172BRMZ10-RL7 Overview
The file is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.As of OTP, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices displays 10 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.You can limit the flow by using 10kOhm.In the AD5172 family, pentometer belongs.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 10 pins.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.Voltage can be delivered at 3/5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 3.5μA.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.Supply currents up to 3.5μA are supported.A quiescent current of 3.5μA is consumed by potentiameter.A bandwidth of 4.8MHz is available for data transfer.
AD5172BRMZ10-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5172BRMZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5172BRMZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Power calibration
  • Industrial control circuits
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Sensor auto referencing circuits
  • LEDs
  • Power supply
  • Voltage control
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
AD5172BRMZ10-RL7
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5172
  • Pin Count
    10
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V