  • AD5162BRM50
AD5162BRM50
advertisement
Manufacturer No:
AD5162BRM50
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5162BRM50
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5162BRM50
Description:
Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5162BRM50 Overview
There are 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.This pentometer begins to be stored by Volatile.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.
AD5162BRM50 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5162BRM50 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5162BRM50 Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Automatic gain control
  • Wheatstone bridges
  • Audio Volume control
  • Industrial control
  • Communication device
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5162BRM50
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C