  • AD5161BRMZ10-RL7
AD5161BRMZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5161BRMZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5161BRMZ10-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5161BRMZ10-RL7
Description:
AD5161 Digital PotentiometersI2C, SPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
AD5161BRMZ10-RL7 Overview
The file is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The pentometer consists of 256 positions.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.A member of the family AD5161 pentometer belongs to.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 10 pins.This digital variable resistor displays Cascade Pin, Selectable Address.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.As long as 125°C is set, the digital resistor will run steadily.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.2.7V is the minimum supply voltage it can operate at.The supply current needs to be operated in the range of 3μA.The frequency of 25MHz allows it to maintain high accuracy.The maximum supply current can be set to 3μA.A quiescent current of 3μA is consumed by potentiameter.A bandwidth of 1.2MHz is available for data transfer.Contains 1 elements.
AD5161BRMZ10-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5161BRMZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5161BRMZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Automatic detection of equipment
  • Power calibration
  • Refrigerator
  • Adjusting the LCD Display
  • Brightness of monitors
  • DAC
  • Speakers
  • Power meter
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
AD5161BRMZ10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    AD5161
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Nominal Supply Current
    3μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    1.2MHz
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C