  • AD5160BRJ10-RL7
AD5160BRJ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5160BRJ10-RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5160BRJ10-RL7
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5160BRJ10-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5160BRJ10-RL7 Overview
A package containing SOT-23-8 files contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 8 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices show 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYIt is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 30%.At a minimum temperature of -40°C, the digital potentiometer will operate.
AD5160BRJ10-RL7 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5160BRJ10-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5160BRJ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • DC/DC conversion circuit
  • DAC
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable power supplies
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Sensor trimming instrumentation
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
AD5160BRJ10-RL7
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    2.9mm