  • AD5141BCPZ100-RL7
AD5141BCPZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5141BCPZ100-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5141BCPZ100-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5141BCPZ100-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5141 Digital PotentiometersI2C, SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5141BCPZ100-RL7 Overview
A package containing it contains 16-WFQFN Exposed Pad, CSP.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Digi-Reel? package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.This termination is designed for 16.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.On the digi devices, you can see the 16 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.In the AD5141 family, pentometer belongs.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.The supply current needs to be operated in the range of 700nA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 32μA.A bandwidth of 3MHz is available for data transfer.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 2.75V.Dual supply voltage up to 2.25V ensures stable power.
AD5141BCPZ100-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5141BCPZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5141BCPZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable voltage regulator
  • Adjustable current control
  • Household appliances
  • Used as programmable gain amplifier
  • Calibration instrumentation
  • Modern office equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • PC
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD5141BCPZ100-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5141
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    700nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    32μA
  • Bandwidth
    3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    130
  • Height
    750μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    3.1mm