  • AD5124BCPZ10-RL7
AD5124BCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5124BCPZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5124BCPZ10-RL7
Package:
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5124BCPZ10-RL7
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin AD5124 Digital PotentiometersI2C, SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5124BCPZ10-RL7 Overview
There are 24-WFQFN Exposed Pad, CSP packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 128 taps to prevent overcurrent.A 128 position is contained in pentometer.The terminations are set at 24.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.5V.The digi devices has 24 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Pentometer belongs to the family AD5124.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 24 pins.Cascade Pin, Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTThis electronic potentiometer needs to operate at 700nA supply current in order to deliver its performance.Having a maximum supply current of 32μA, digital potentiometer is able to handle any load.In order to transfer data, there is 3MHz bandwidth available.With a dual supply voltage of 2.75V, you can conduct this pentometer.Up to 2.25V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5124BCPZ10-RL7 Features
Available in 24-WFQFN Exposed Pad, CSP package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5124BCPZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5124BCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Gas detection circuit
  • Testing equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Speakers
  • Used as voltage divider
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5124BCPZ10-RL7
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    24-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±8%
  • Feature
    Cascade Pin, Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5124
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    32μA
  • Bandwidth
    3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Height Seated (Max)
    0.8mm