  • AD5116BCPZ80-RL7
AD5116BCPZ80-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5116BCPZ80-RL7
HK JDW NO:
84-AD5116BCPZ80-RL7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5116BCPZ80-RL7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5116 Digital PotentiometersPushbutton64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5116BCPZ80-RL7 Overview
There is a 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.64 positions make up the pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 80000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply 2.3V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 80kOhm.AD5116 is a family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.Voltage can be delivered at 2.5/5V.The supply current must be operated at 750μA in order to deliver its performance.Max supply current 750μA is possible.There are 4MHz bandwidth to transfer data.
AD5116BCPZ80-RL7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5116BCPZ80-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5116BCPZ80-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automotive electronics
  • Power meter
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable low pass filter
  • Audio level control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control circuits
  • Adjustable gain amplifiers
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5116BCPZ80-RL7
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    80kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5116
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Interface
    Pushbutton
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    80000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    2mm