  • AD5113BCPZ10-500R7
AD5113BCPZ10-500R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5113BCPZ10-500R7
HK JDW NO:
84-AD5113BCPZ10-500R7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5113 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5113BCPZ10-500R7 Overview
The file is contained in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.There are 64 positions in pentometer.The terminations are set at 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices displays 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.3V~5.5V.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.The AD5113 family includes pentometer.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.At 2.5/5V, it delivers voltage.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 750μA.The maximum supply current can be set to 750nA.A bandwidth of 4MHz is available for data transfer.
AD5113BCPZ10-500R7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5113BCPZ10-500R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5113BCPZ10-500R7 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Household appliances
  • Automatic detection of equipment
  • Voltage control
  • Programmable power supplies
  • Adjusting the LCD Display
  • Communication device
  • Power supply
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
AD5113BCPZ10-500R7
  • Bandwidth
    2 kHz
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±8%
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5113
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V