  • AD5110BCPZ10-1-RL7
AD5110BCPZ10-1-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5110BCPZ10-1-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5110BCPZ10-1-RL7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5110 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5110BCPZ10-1-RL7 Overview
The file is contained in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions 128 make up this pentometer.The terminations are set at 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, 8 pins can be seen.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V 2.3V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer belongs to the family AD5110.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.A voltage of 2.5/5V can be delivered by it.The supply current needs to be operated in the range of 750μA.A maximum supply current of 750μA can be handled by digital potentiometer.To transfer data, there are 4MHz bandwidths available.
AD5110BCPZ10-1-RL7 Features
Available in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5110BCPZ10-1-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5110BCPZ10-1-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Gas detection circuit
  • Matching Linear Impedance
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Communication device
  • Power calibration
  • Programmable power supplies
  • Voltage resistance conversion
  • Power meter
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5110BCPZ10-1-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5110
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750μA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    2mm