  • ACS781LLRTR-100U-T
ACS781LLRTR-100U-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS781LLRTR-100U-T
HK JDW NO:
26-ACS781LLRTR-100U-T
Package:
7-PowerSMD Module
Purchasing and Inquiry
ACS781LLRTR-100U-T Overview
Safety reasons require that the current sensors be placed in 7-PowerSMD Module packages. As a safety measure, the current sensors are packaged inside the Tape & Reel (TR) to prevent damage to the devices. There should be 15mA maximum current supplied by these current sensors. There is a termination of 7 on the current sensors. While working, these sensors can supply a voltage of 3.3V. By default, current sensors should provide a voltage of 3V. But the voltage supplied by current sensors should not exceed 3.6V.
ACS781LLRTR-100U-T Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 100A
7-PowerSMD Module Package
ACS781LLRTR-100U-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS781LLRTR-100U-T Current Sensors applications.
  • Power supplies for welding applications
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Monitor Motor Operation
  • Static converters for DC motor drives
  • Proving Switch
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Electrical drives
  • Leakage Current Sensors
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
Step5Bar-code shipping tag
ACS781LLRTR-100U-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    7-PowerSMD Module
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • HTS Code
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-F7
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±1.5%
  • Response Time
    3.6μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Differential
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
    26.4mV/A
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    100A
  • Length
    6.4mm
  • Width
    4.8mm