  • ACS722KMATR-20AB-T
ACS722KMATR-20AB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS722KMATR-20AB-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS722KMATR-20AB-T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~125°C 3V~3.6V DC~80kHz 20A Accuracy-±2.5% Linearity-±1%
Quantity:
In Stock : 17380
Step5Bar-code shipping tag
ACS722KMATR-20AB-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    DC~80kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    12mA
  • Accuracy
    ±2.5%
  • Response Time
    5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
    66mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    20A
  • Sensitivity (mV/A)
    66 mV/A
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm