  • ACS772ECBTV-250B-PFF-T
ACS772ECBTV-250B-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS772ECBTV-250B-PFF-T
HK JDW NO:
26-ACS772ECBTV-250B-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Purchasing and Inquiry
ACS772ECBTV-250B-PFF-T Overview
Safety measures are taken to protect the current sensors by putting them in 5-CB Formed Leads, PFF packages. A protective Tube is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. Current sensors should supply no more than 15mA of current.
ACS772ECBTV-250B-PFF-T Features
Moisture Sensitivity Level: Not Applicable
Operating Temperature: -40°C~85°C TA
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~200kHz
Sensing Current: 250A
5-CB Formed Leads, PFF Package
ACS772ECBTV-250B-PFF-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS772ECBTV-250B-PFF-T Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Overcurrent Detection
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Power factor correction
  • Power supply management
  • Monitor Motor Operation
  • Electrical drives
  • DC motor drives
  • Motor and load control
Step5Bar-code shipping tag
ACS772ECBTV-250B-PFF-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PFF
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    DC~200kHz
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Polarization
    Bidirectional
  • Response Time
    2.5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.9%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Sensitivity
    8mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    250A