  • ACS770LCB-050U-PFF-T
ACS770LCB-050U-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS770LCB-050U-PFF-T
HK JDW NO:
26-ACS770LCB-050U-PFF-T
Package:
5-CB Formed Leads, PFF
Purchasing and Inquiry
ACS770LCB-050U-PFF-T Description
ACS770LCB-050U-PFF-T Features
Factory-trimmed for accuracy
Extremely stable output offset voltage
Small package size, with easy mounting capability
Monolithic Hall IC for high reliability
Ultralow power loss
ACS770LCB-050U-PFF-T Applications
Motor control
Load detection and management
Power supply
DC-to-DC converter control
Inverter control
Overcurrent fault detection
Step5Bar-code shipping tag
ACS770LCB-050U-PFF-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PFF
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    ACS770
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Resistance
    4700Ohm
  • Additional Feature
    IT HAS A SENSITIVITY OF 80 MV/A
  • Subcategory
    Other Sensors/Transducers
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±0.6%
  • Response Time
    4.6μs
  • Bandwidth
    120 kHz
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Sensitivity
    80mV/A
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    50A
  • Body Height
    7mm