  • ACS724LMATR-50AB-T
ACS724LMATR-50AB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS724LMATR-50AB-T
HK JDW NO:
26-ACS724LMATR-50AB-T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ACS724LMATR-50AB-T Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are used for the safety protection of current sensors. A protective Tape & Reel (TR) is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. These current sensors should supply no more than 14mA current. A 16 termination is present on the current sensors.
ACS724LMATR-50AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 50A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package
ACS724LMATR-50AB-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS724LMATR-50AB-T Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • DC motor drives
  • Motor and load control
  • Battery supplied applications
  • General purpose inverters
  • Battery chargers and systems
  • Electrical drives
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
Step5Bar-code shipping tag
ACS724LMATR-50AB-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Body Breadth
    7.5 mm
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Linearity
    ±1.5%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Current - Sensing
    50A
  • Body Height
    2.65mm