  • ACDC56-41SGWA-F01
ACDC56-41SGWA-F01
advertisement
Manufacturer No:
ACDC56-41SGWA-F01
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-ACDC56-41SGWA-F01
Package:
20-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.56" SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACDC56-41SGWA-F01
  • Package / Case
    20-SMD, No Lead
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.669 Hx0.988W x 0.148 D 17.00mmx25.10mmx3.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Green
  • Number of Functions
    2
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Dissipation-Max
    62.5mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    6 mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    2
  • Digit/Alpha Size
    0.56 14.22mm
  • Common Pin
    Common Cathode
  • Height
    16.9926mm