  • AC0603KRX7R7BB683
AC0603KRX7R7BB683
advertisement
Manufacturer No:
AC0603KRX7R7BB683
HK JDW NO:
898-AC0603KRX7R7BB683
Datasheet:
AC0603KRX7R7BB683
Description:
AC 0.068μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 19618
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AC0603KRX7R7BB683
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm