  • ABS1412509
ABS1412509
advertisement
Manufacturer No:
ABS1412509
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ABS1412509
Package:
Datasheet:
ABS1412509
Description:
Quantity:
In Stock : 95
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ABS1412509
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw, Solder
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    ABS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    2A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Operating Force
    55gf
  • Overtravel
    0.047 (1.2mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.110 (2.8mm)
  • Operating Position
    0.345 (8.8mm)