  • ESE-13V01D
ESE-13V01D
advertisement
Manufacturer No:
ESE-13V01D
HK JDW NO:
590-ESE-13V01D
Package:
Datasheet:
ESE-13V01D
Description:
SWITCH DETECTOR SPST-NO 10MA 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESE-13V01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    10mA DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10mA
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Actuator Type
    Angled Toggle (Detector)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    500mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.01A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Mechanical Life
    50,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Operating Force
    30gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .01A@5VDC
  • Overtravel
    60°
  • Pretravel
    15°
  • Height
    1.2mm
  • Width
    3.6mm
  • Actuator Length
    1.95mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C