AAT3783AIRN-4.2-T1
AAT3783AIRN-4.2-T1
726-AAT3783AIRN-4.2-T1
16-PowerWFDFN
Constant - Programmable 16-PowerWFDFN Cut Tape (CT) BatteryManager? Series
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AAT3783AIRN-4.2-T1 Overview
The package that has it is the Cut Tape (CT) package.It can be found in package 16-PowerWFDFN.Mounting type for the device is Surface Mount.It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C TA for reliable performance.If the device needs to be charged, it must be supplied with Constant - Programmable current.In the battery pack, the voltage is 4.2V.In addition to Current, a variety of programmable features are available.When charged at its maximum current, the device is rated at 1A.The total number of channels that can be accessed by users is 1.It is recommended to use devices with a maximum supply voltage of 7.5V.An input voltage that is equal to 7.5V can be applied to it without any problem.It belongs to the BatteryManager? series of electrical components.It can accept a maximum input voltage of 28V volts.There is 16-TDFN (3x4) supplier package for this device.It operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius to ensure reliability.The maximum operating temperature of 85°C°C allows for reliable operation.
AAT3783AIRN-4.2-T1 Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
16-PowerWFDFN package
AAT3783AIRN-4.2-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3783AIRN-4.2-T1 Battery Chargers ICs applications.
- Emergency/Security
- Electricity bank
- Laptops
- Personnel carriers
- Rental fleets
- Energy harvesting
- Industrial lighting
- Conventional charge
- Modern LA
- Forklift
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AAT3783AIRN-4.2-T1
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Skyworks Solutions Inc.726-AAT2550ISK-CAA-T124-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Skyworks Solutions Inc.726-AAT3681AIJS-4.2-T18-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)2-3 DaysAdd Compare