  • AAT3683IVN-4.2-4-T1
AAT3683IVN-4.2-4-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3683IVN-4.2-4-T1
HK JDW NO:
726-AAT3683IVN-4.2-4-T1
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable 16-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) BatteryManager? Series 5V 1A 16 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3683IVN-4.2-4-T1 Overview
There is an Tape & Reel (TR) package that contains it. In the package 16-VFQFN Exposed Pad, there is a version of it.Mounting type Surface Mount matches the device.The correct temperature setting is -40°C~150°C.In order to operate this device, an analog IC of POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT must be used.Charge the device by providing it with Constant - Programmable current.It is possible to find a total of 16 terminations.It is set to 4.2V for the battery pack.Serveral programmable features like Current, Timer.In total, this application supports 1 channels.There is a maximum voltage of 7.5V for the device.The device should operate on a 5VV battery.With a 4.2V output voltage, high efficiency is possible.When the operation is completed, the output current is 1A.It belongs to the BatteryManager? series of electrical components.
AAT3683IVN-4.2-4-T1 Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
16-VFQFN Exposed Pad package
AAT3683IVN-4.2-4-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3683IVN-4.2-4-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Medical
  • Instruments and meters
  • GPS portable devices
  • MP3, MP4 player
  • PDAs
  • Maintenance shops
  • Ruggedized notebooks/tablet computers
  • Smart speakers
  • Laptops
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
AAT3683IVN-4.2-4-T1
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BatteryManager™
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Output Voltage
    4.2V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Output Current
    1A
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    7.5V
  • Programmable Features
    Current, Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm