  • A765EG337M0JLAE017
A765EG337M0JLAE017
advertisement
Manufacturer No:
A765EG337M0JLAE017
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A765EG337M0JLAE017
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
A765EG337M0JLAE017 Overview
2.57A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 17mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 128.5mA @ 120Hz to fully perform its function.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
A765EG337M0JLAE017 Features
2.57A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 17mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A765EG337M0JLAE017 Applications
There are a lot of KEMET A765EG337M0JLAE017 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
A765EG337M0JLAE017
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    A765
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.57A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.287 7.30mm