  • A6986H3V3
A6986H3V3
advertisement
Manufacturer No:
A6986H3V3
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-A6986H3V3
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
A6986H3V3
Description:
4V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 250kHz~2MHz Tube 2A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3796
Step5Bar-code shipping tag
A6986H3V3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    38V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    250kHz~2MHz