  • A41-80-512
A41-80-512
advertisement
Manufacturer No:
A41-80-512
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-A41-80-512
Package:
Datasheet:
A41-80-512
Description:
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A41-80-512
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Published
    2009
  • Series
    All-4-One™
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx64.30mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    OTHER SECONDARY IS WITH CENTER TAP
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; VDE; CSA
  • Physical Dimension
    63.5mm X 60.3mm X 76.2mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    3.5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 3.5A Series 600mA
  • Output Power
    80W
  • Power - Max
    80VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 12V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    80 VA
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    76.20mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    60.3mm