  • LP-20-1200
LP-20-1200
advertisement
Manufacturer No:
LP-20-1200
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-LP-20-1200
Package:
Datasheet:
LP-20-1200
Description:
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP-20-1200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.938lb 425.47g
  • Published
    1997
  • Series
    LP
  • Size / Dimension
    72.90mm Lx57.20mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Semi-Toroidal
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    72.9mm X 57.2mm X 31.8mm
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    1.2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.4A Series 1.2A
  • Output Power
    24W
  • Power - Max
    24VA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    24 VA
  • Height
    31.8mm
  • Height Seated (Max)
    31.80mm
  • Length
    72.9mm
  • Width
    57.2mm