  • A3D-28DA-2DSE
A3D-28DA-2DSE
advertisement
Manufacturer No:
A3D-28DA-2DSE
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-A3D-28DA-2DSE
Package:
Datasheet:
A3D-28DA-2DSE
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 28 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
A3D-28DA-2DSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A3
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    28
  • Applications
    General Purpose, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    200VAC
  • Additional Feature
    NONE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Insulation Height
    0.165 4.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.050 1.27mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.157 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.165 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    39.4μin 1.00μm
  • Length - Termination
    0.05 inch
  • Stack Height (Mating)
    5.1mm 6mm