  • A3CT-90A1-24EY
A3CT-90A1-24EY
advertisement
Manufacturer No:
A3CT-90A1-24EY
HK JDW NO:
607-A3CT-90A1-24EY
Package:
Datasheet:
A3CT-90A1-24EY
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A3CT-90A1-24EY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A3C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPST-NO/NC
  • Switch Function
    On-Mom, Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Yellow
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC