  • A2F500M3G-FG256M
A2F500M3G-FG256M
advertisement
Manufacturer No:
A2F500M3G-FG256M
HK JDW NO:
523-A2F500M3G-FG256M
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A2F500M3G-FG256M
Description:
256 Terminations-55°C~125°C TJ 256 Pin A2F500M3G System On ChipSmartFusion? Series MCU - 25, FPGA - 66 I/O1.5V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor ARM? Cortex?-M3 is used to build this SoC.Its package is 256-LBGA.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.SmartFusion? is the series name of this system on chip SoC.Temperatures should be -55°C~125°C TJ on average for this SoC meaning.A significant feature of this SoC security is the combination of ProASIC?3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part is comprised of MCU - 25, FPGA - 66 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 1.5V should be used.An excessive voltage of 1.575V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.Power supplies of at least 1.425V are required.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 256 terminations.It is possible to use this SoC chip with 66 outputs.This flash has a size of 512KB.Searching A2F500M3G will bring up system on chips with similar specs and purposes.It operates at a frequency of 80MHz.It uses ARM as its core architecture.This is the version with 256 pins.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F500M3G-FG256M System On Chip (SoC) applications.
  • Deep learning hardware
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Smartphones
  • Transmitters
  • AC drive control module
  • POS Terminals
  • Sports
  • Networked Media Encode/Decode
  • Smart appliances
  • Print Special Issue Flyer
Step5Bar-code shipping tag
A2F500M3G-FG256M
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    A2F500M3G
  • Number of Outputs
    66
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    MCU - 25, FPGA - 66
  • Connectivity
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Organization
    11520 CLBS, 500000 GATES
  • Number of Equivalent Gates
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm