  • A2F200M3F-1PQG208
A2F200M3F-1PQG208
advertisement
Manufacturer No:
A2F200M3F-1PQG208
HK JDW NO:
523-A2F200M3F-1PQG208
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
A2F200M3F-1PQG208
Description:
0°C~85°C TJ 208 Pin A2F200 System On ChipSmartFusion? Series MCU - 22, FPGA - 66 I/OMin 1.425V VMax 1.575V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
On this SoC, there is ARM? Cortex?-M3 core processor.The manufacturer assigns this system on a chip with a 208-BFQFP package.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series SmartFusion?.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~85°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines ProASIC?3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops together.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes MCU - 22, FPGA - 66 I/Os.A flashing 256KB appears on it.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching A2F200.A frequency of 100MHz is used by the wireless SoC to operate.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.The computer SoC is the 208-pin version.In order for the SoC computing to start, 0°C is just about right.As far as the design temperature of this SoC system on chip is concerned, the maximum working temperature is 85°C.According to its specification, the maximum voltage SoC can handle is 1.575V.Power is provided to it at least to the extent that 1.425V is required.
There are a lot of Microsemi Corporation
A2F200M3F-1PQG208 System On Chip (SoC) applications.
  • USB hard disk enclosure
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Wireless networking
  • Industrial transport
  • ARM support modules
  • Healthcare
  • Optical drive
  • PC peripherals
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Automotive gateway
Step5Bar-code shipping tag
A2F200M3F-1PQG208
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Supplier Device Package
    208-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2013
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Number of I/O
    MCU - 22, FPGA - 66
  • Speed
    100MHz
  • Data Rate
    400 kbps
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Logic Elements/Cells
    2500
  • Max Frequency
    100MHz