  • A2530E24CZ1GM
A2530E24CZ1GM
advertisement
Manufacturer No:
A2530E24CZ1GM
Manufacturer:
Anaren
HK JDW NO:
70-A2530E24CZ1GM
Package:
34-SMD Module
Purchasing and Inquiry
A2530E24CZ1GM Overview
Surface Mount represents this RF Transceiver' mounting method.Using the Tray package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.There are 34 pins that are used for the operation of the high power RF Transceiver.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the AIR? family.2.2V~3.6V voltage is available from the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Surface Mount bus.
A2530E24CZ1GM Features
Surface Mount
Tray package
34 pins
2.2V~3.6V volts
A2530E24CZ1GM Applications
There are a lot of Anaren A2530E24CZ1GM RF Transceiver Modules applications.
  • Patient Asset Tracking
  • Internet of Things (IoT)
  • Health care
  • M2M Communication
  • Utility and Smart Energy
  • Medical
  • Smart Meters
  • Power Amplifier (PA)
  • Consumer Electronics
  • Home and Security
Step5Bar-code shipping tag
A2530E24CZ1GM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    34-SMD Module
  • Number of Pins
    34
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    AIR™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    256kB Flash 8kB RAM
  • Nominal Supply Current
    68mA
  • RAM Size
    8kB
  • Utilized IC / Part
    CC2530
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    28mA
  • Current - Transmitting
    67mA~128mA