  • A22L-TA-24A-20M
A22L-TA-24A-20M
advertisement
Manufacturer No:
A22L-TA-24A-20M
HK JDW NO:
607-A22L-TA-24A-20M
Package:
Datasheet:
A22L-TA-24A-20M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A22L-TA-24A-20M
    Select All
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A22
  • Published
    1998
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Additional Feature
    Lighted (Round Type)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Body Length or Diameter
    36mm
  • Body Breadth
    30 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPST
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Illumination Type
    LED
  • Body Height
    54.7mm