  • A22L-CA-24A-20A
A22L-CA-24A-20A
advertisement
Manufacturer No:
A22L-CA-24A-20A
HK JDW NO:
607-A22L-CA-24A-20A
Package:
Datasheet:
A22L-CA-24A-20A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A22L-CA-24A-20A
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    110V
  • Body Length or Diameter
    36mm
  • Body Breadth
    30 mm
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    DPST-NO
  • Switch Function
    Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Body Height
    54.7mm
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C