  • A165L-JGM-24-1
A165L-JGM-24-1
advertisement
Manufacturer No:
A165L-JGM-24-1
HK JDW NO:
607-A165L-JGM-24-1
Quantity:
In Stock : 7185
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A165L-JGM-24-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A16
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    15.8 mm
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    2,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@125VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Operating Force-Max
    4.91 N
  • Length
    24mm
  • Width
    18mm
  • Body Height
    21.1mm