  • A0820-2R5474
A0820-2R5474
advertisement
Manufacturer No:
A0820-2R5474
HK JDW NO:
255-A0820-2R5474
Package:
Radial, Can
Datasheet:
A0820-2R5474
Description:
Super Capacitor;0.47F;2.5VDC;3SVDC;-20%TO +80%;Radial;8mmDia.;20mmL;3.5mm LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A0820-2R5474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PowerStor A
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    470mF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm