  • 96PSA-A60W12R1-1
96PSA-A60W12R1-1
advertisement
Manufacturer No:
96PSA-A60W12R1-1
Manufacturer:
Advantech Corp
HK JDW NO:
18-96PSA-A60W12R1-1
Package:
Datasheet:
96PSA-A60W12R1-1
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
96PSA-A60W12R1-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2016
  • Series
    96PSA (60W)
  • Size / Dimension
    4.33Lx2.44W x 1.24 H 110.0mmx62.0mmx31.5mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Approval Agency
    CB, CE
  • Efficiency
    Level VI
  • Max Output Current
    5A
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    47.2 1.20m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    210mW Max
  • Height
    31.496mm
  • Length
    109.982mm
  • Width
    61.976mm