  • 94SA336X0016CBP
94SA336X0016CBP
advertisement
Manufacturer No:
94SA336X0016CBP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-94SA336X0016CBP
Package:
Aluminum
Purchasing and Inquiry
94SA336X0016CBP Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 70mOhm on this electrical device.
94SA336X0016CBP Features
a 70mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
94SA336X0016CBP Applications
There are a lot of Vishay 94SA336X0016CBP applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
94SA336X0016CBP
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100KHZ TO 300KHZ
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.01056mA
  • Ripple Current
    1.37A
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.8mm
  • Length
    6.8mm