  • 947C211K122CBI
947C211K122CBI
advertisement
Manufacturer No:
947C211K122CBI
HK JDW NO:
192-947C211K122CBI
Package:
Radial, Can
Datasheet:
947C211K122CBI
Description:
947C 210μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1.2kV-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis, Stud
Step5Bar-code shipping tag
947C211K122CBI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    947C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life, Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 230; STANDARDS: IEC 61071-I, IEC 61881
  • HTS Code
  • Capacitance
    210μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    45mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.9mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Diameter
    92mm
  • Height
    120mm
  • Height Seated (Max)
    4.803 122.00mm