  • 944U700K122ABM
944U700K122ABM
advertisement
Manufacturer No:
944U700K122ABM
HK JDW NO:
192-944U700K122ABM
Datasheet:
944U700K122ABM
Description:
944U 70μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Male 1.2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Quantity:
In Stock : 9
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
944U700K122ABM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.327Dia 84.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Threaded, Male
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    1.2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    70μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Lead Pitch
    45mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Lead Diameter
    15 mm
  • Voltage
    1.2kV
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    84.5mm
  • Height
    51mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm