  • 944U520K142ABI
944U520K142ABI
advertisement
Manufacturer No:
944U520K142ABI
HK JDW NO:
192-944U520K142ABI
Datasheet:
944U520K142ABI
Description:
944U 52μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1.4kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
944U520K142ABI
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.327Dia 84.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Threaded, Female
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    1.4kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    52μF
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Terminal Pitch
    45mm
  • Lead Pitch
    45.0088mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1400V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    230V
  • Height
    51mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    101mm
  • Width
    84.5mm