  • 929710-11-25-RK
929710-11-25-RK
advertisement
Manufacturer No:
929710-11-25-RK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-929710-11-25-RK
Package:
Datasheet:
929710-11-25-RK
Description:
929 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 50-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
929710-11-25-RK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.318 8.08mm
  • Overall Contact Length
    0.543 13.80mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    200.0μin 5.08μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    929
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.125 3.18mm