  • 929647-05-24-I
929647-05-24-I
advertisement
Manufacturer No:
929647-05-24-I
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-929647-05-24-I
Package:
Datasheet:
929647-05-24-I
Description:
929 Series 1-Row Header, Breakaway Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 24-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
929647-05-24-I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2.5A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.610 15.49mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number of Contacts
    24
  • Contact Finish - Post
    Gold
  • Contact Length - Mating
    0.235 5.97mm
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
    Black
  • Overall Contact Length
    0.945 24.00mm
  • Height
    2.54mm
  • Length
    60.1mm
  • Width
    2.92mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    929
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Breakaway
  • Number of Positions
    24
  • Color
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1.5kV